העצמה נשית

אני מנחה קבוצות לנשים תוך שימוש בתרבות היהודית כנקודת מוצא. כאישה, רב, ודוקטור, עם שנים רבות של ניסיון וידע, אני יודעת ליצר סביבה תומכת ופתוחה המעודדת דיון ועניין. סדנאות אלה תורמות להעצמה נשית הן מתוך הלימוד והן מתוך האווירה הטובה שנוצרת במפגשים.

אחת מהמסגרות בהן אני מנחה סדנאות להעצמה נשית היא ראשי חודשים לנשים. קיימת מסורת עתיקה ביהדות לפיה ראש חודש נחשב כיום חג מיוחד של נשים. בעדות ובמסורות השונות קיימים מנהגי ראש חודש נשיים רבים ומגוונים, היוצרים אווירה חגיגית ביום זה. המנהגים המקובלים על רוב הנשים ברוב המסורות הן: הדלקת נר, עריכת סעודה חגיגית, ואי עשיית מלאכה ועבודה.

אחד ההסברים למנהג זה הוא שראש חודש נחשב ביהדות כחגן של הנשים, בהקבלה למחזוריות של הירח. הנשים חוגגות את התחדשות הלבנה משום שגם הן מתחדשות בכל חודש, עם המחזור החודשי של הוסת.

חידוש מסורת ראש חודש לנשים מעניק הזדמנות לנשים לקשר, חיבור ודיאלוג עם המורשת היהודית ועם המסורת הנשית שהייתה קיימת במשך דורות, תוך יצירה וחידוש על פי רוח המקום וצרכי הזמן. עצירה זו “ממלאכה” סביב חודשי השנה העבריים תעניק זמן ומקום להתמלא, להתבונן, להתכוונן, ללמוד, לצחוק, ליהנות, לתת ולגדול.

במפגשים אלו אנו לומדות ביחד, באווירה בית מדרשית, סוגיות מגדריות כפי שהן באות לידי ביטוי באותו חודש עברי.  השיח המשותף מאפשר אווירה משוחררת, עם הרבה הומור, וגם שיחות שיכולות להתקיים רק בין נשים.

מסגרת נוספת בה אני עוסקת בהעצמת נשים היא טקס הפרשת חלה חילוני הומניסטי. הפעילות המשותפת של הנשים, והברכות האישיות וההדדיות, יוצרות תחושה של שמחה והעצמה.

הקודם
הבא

צרו קשר